• Články
  • Sapphire Nitro+ RX 480 4GB

Sapphire Nitro+ RX 480 4GB

Testy a recenze grafických karet

Test a recenze

GPU je shodné s modelem 8GB. Tento model je alternativou GTX1060-3GB OC. Radeony mají odlišnou paměťovou sběrnici, která umožňuje vhodnější paměťové konfigurace pro současnou dobu. Výpočetní výkon 5.8TFLOPs. Je velmi dobrou volbou jako akcelerátor pro specializované programy na konverzi raw, videa apod. Maximální spotřeba je do 150W.

Co se týče videopaměti.

Použití 4GB je velmi dobré rozhodnutí Amd. Protože při testech ve hře assassin's creed syndicate bylo možné využívat plné nastavení kvality aniž by docházelo k dosažení limitu VRAM. 

Pro radeony se nabízí rovněž aplikace, která je schopna spouštět hry s doporučeným nastavením. Obdoba Experience. Aplikace Raptr je instalována zvlášť. 

Chladič NITRO+

Je kvalitní ale Sapphire se přiklonil k prioritě výkonu. Z fabriky je karta naladěna na udržování stabilní boost frekvence za cenu vyšších otáček větráku a silnějšího šumu. Někteří výrobci si dají více práce s profily powertune uložených v biosu.

Samotná karta umí režim pasiv ale jen do 51st který snadno mohu přesáhnout jednoduchou operací na desktopu nebo při přehráváni videa. Nicméně režim pasiv je u Radeonu obtížnější z důvodu vyšší spotřebysám o sobě.

Chladič se rozjede na 700ot >> dobré a kartu není při těchto přechodech slyšet.

 

Test ve hrách

Výkon pro hry je spočítán na rozlišení fullhd s rezervou. Proti RX480-8GB je v případě aplikací bez požadavku na větší textury výkon stejný.

Většinu starších titulů je schopna utáhnout na maximální kvalitu. Nejnovější tituly tradičně už je potřeba některé efekty snížit abych udržel fps nad 30. Ovšem Amd má GPU lépe připraveno pro nová rozhraní DX12 a Vulkan. Tady může Polaris oproti konkurenčnímu GP106 mít určitou konkurenční výhodu.

Zisk výkonu sice není tak výrazný, ale přesto stojí za povšimnutí pokud bych se měl rozhodnout zda do mainstreamu volit řešení Amd nebo Nvidia. 

 

Zhodnocení

  • Samotná karta na volném prostoru je velmi tichá a větrák nepřesáhne 1800ot. Jen slabě šumí.
  • Vyhověla by i pro PC s požadavkem na tichý provoz.
  • Bohužel použití skříně Zalman Z1 která je komplet uzavřená způsobovala přehřívání karty a dosahování rychlosti větráku 2200ot. Zde už byla karta hlučná a rušila.
  • Ze silného provozu trvalo odhadem skoro dvě minuty než se kejs po ukončení zátěže GPU a CPU odvětral a otáčky (hluk) snížil.
  • Díky vysoké rychlosti větráku, kdy se regulace snažila udržet frekvenci na boost nedocházelo  k velkým poklesům frekvence GPU. Ale mírné byly což u dobře větraného kejsu nenastává!
  • Sapphire seřídil boost na 1306MHz viz info, ale ten karta udrží jen v dobrých podmínkách.
  • Zalman Z1 je skříň se slabší ventilací. Při několikahodinové zátěži hrou byly otáčky větráku nad 2200ot (silný šum) a frekvence boost chodila lehce pod hodnotu 1300.
  • Na druhou stranu musím pochválit stabilitu karty RX480-4GB od Sapphire. Vydržela nonstop zátěž náročnou hrou 48hod.

 

 

++ Velmi dobrý výkon a absence limitů ve srovnání s 3G-1060tkou

+ Dobrá karta která pro optimální provoz chce dobře větraný case

+ Výrobní cena nižší než 8GB RX 480

+ Výkon vyšší než 1060-3G

+/- Rozdíl výkonu proti RX470 není v mnoha aplikacích znát